PERDE BETON KESİMİ

Yan yana olan yapıların, binaların, duvarların, merdivenlerin vs. benzer duyarlı yapıların kırımı sırasında uygulanan teknik perde beton kesimi tekniğidir ve bu teknik uygulanırken kaya kırma sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle şehirlerdeki bina yıkım çalışmalarında bu iş büyük bir özen ve duyarlılık gerektirmektedir. Birbiri ile yan yana olan yapıların yıkılması esnasında kullanılır ve beton duvarların kesilip diğer yapıdan ayrılması sağlanmaktadır.

Yan yana olan yapılarda büyük iş makinelerinin dar alanlara girmesi ve binanın yıkımı zor olduğundan bitişik yapıların hasar görmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de yıkımın hasarsız gerçekleştirilmesi için perde beton kesimi uygulanmaktadır. Yıkılacak olan yapıya yakın olan diğer yapılar yıkım çalışması sırasında zarar görebilmekte, bu nedenle de yıkım çalışmaları özenle yürütülen ve teferruatlı işlemler olmaktadırlar. Yıkım çalışmaları sırasında ilk olarak karot kesme ile yıkılacak yapıları zayıflatma yapılmaktadır.   Daha sonra kesme makineleri ile perde beton kesimi gerçekleştirilmekte ve yıkılacak binanın yapıları bloklar halinde ayrılarak kesim işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Yanlış dökülen bir betonun perde kesimleri için de yapılabilen perde beton kesimi, ayrıca donatsız dökülmüş olan perde duvarlarında da kesim için uygulanabilmekte ve yalnızca yıkılacak yapılar için değil uygulanan bir teknik değildir.. Kalıplı olarak yapılabilen işlemlerde, kalıplar arasında boşluk oluşturma amacıyla da perde kesimi yapılmaktadır.  Zahmetli olan kalıp dökümleri arasında boşluk oluşturma işlemlerinde betonun dökülmesinden sonra uygun bir biçimde gerekli kesim yapılır ve gerekli boşluklar oluşturulmaktadır.

PERDE KESİMİ

Özellikle birbiri ile bitişik olan yapıların yıkımı sırasında kullanılan perde kesme işlemi, beton duvarların kesilerek diğer yapıdan ayrılması için kullanılmaktadır. Bitişik yapıların birbirinden ayrılması problemli ve zor olduğundan perde kesimi tercih edilmektedir. Çünkü bitişik yapılarda dozer gibi büyük yıkım araçlarının kullanılması binanın içine girilmesini zorlaştıracak, yan yana kurulu olan yapıların zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle yıkımın zarar vermeden gerçekleştirilmesi için perde kesimi uygulanmaktadır.

Ülkemizde yan yana yapılanmanın fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda diğer yapılara zarar vermeden yıkım çalışmasının yapılması da güçleşmektedir. Yıkılan binaya yakın olan diğer binalarda zararlar görmekte, bu sebeple de yıkım çalışmaları titizlikle yürütülen ve detaylı işlemler haline gelmektedir. Yıkım çalışmaları sırasında ilk olarak karot ile zayıflatma işlemleri yapılmaktadır ve daha sonra yıkım makineleri yıkım yapılacak alana girerek perde kesimi ile yıkım çalışmasını gerçekleştirmektedir.

Sadece yıkılacak binalarda uygulanmayan perde kesimi, yanlış dökülmüş olan perde betonların kesimleri için de uygulanabilen perde kesimi, aynı zamanda donatsız olarak dökümü yapılmış olan perde duvarlarında da uygulanabilmektedir. Kalıp verilen işlemlerde boşluk oluşturma o kadar kolay olmayıp betonun dökülmesinden sonra projeye uygun bir biçimde gerekli kesimler yapılmakta ve gerekli boş alanlar oluşturulmaktadır. Bu nedenle perde kesimi için önce projeye uygun olarak beton dökülür, sonrasında da uygun boşluklar planlı bir şekilde ayarlanarak kesilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful